CV arba Curriculum Vitae, lietuviškai verčiamas kaip gyvenimo aprašymas. Tai yra bene svarbiausias dokumentas bet kurio asmens profesinėje karjeroje. Ieškant naujo darbo, kylant pareigose arba persikvalifikuojant reikia pateikti CV naujam darbdaviui ar suinteresuotiems asmenims. Žiūrėdami į CV žmonės gali susidaryti kiek geresnį vaizdą apie tai, koks šis žmogus yra profesinėje aplinkoje, ko iš jo galima tikėtis, kokių įgūdžių, žinių ar kokios patirties jis ar ji turi.
Į CV rašomi visi svarbiausi faktai apie žmogaus profesinę karjerą, jo pasiekimai. Dėl to gyvenimo aprašyme rasime informaciją apie praeitas žmogaus darbovietes, išsilavinimą, kitus įgūdžius bei susijusią informaciją, kuri gali būti aktuali darbdaviui (pvz., hobiai, asmeninės savybės ir kt.).
CV rašymas gali iškelti daugybę klausimų. Yra tiek daug skirtingų šablonų ir formatų, kad išsirinkti geriausią – labai sudėtinga. Bene populiariausias ES ribose yra standartizuotas Europass šablonas, pagal kurį galima nemokamai susikurti savo CV internete. Tačiau tais atvejais, kada tikrai norite išsiskirti arba kandidatuojate į svarbias pozicijas, verta investuoti ir į individualizuoto, išskirtinio CV susikūrimą.
Tačiau taip pat nevertėtų viso dėmesio sutelkti vien tik į dokumento formatavimą. Jeigu CV rašymas bus sutelktas tik į tai, kad formatas būtų pats geriausias, gali būti, kad pristigs jėgų geram turiniui. Tada gausis knyga su labai gražiu viršeliu, bet paviršutinišku turiniu. Personalo atrankos specialistai arba vadovai (trumpai tariant – tie žmonės, kurie priima sprendimus dėl įdarbinimo) paprastai yra ganėtinai pragmatiški. Jiems svarbu suprasti, kokią naudą bei vertę sukursite, o ne spalvų gama ar šrifto dydis.
Dėmesį daugiau sutelkite į funkciją bei turinį, o ne vizualinę pusę. Ji – tik privalumas, o turinys – būtinybė.
CV rašymas nėra toks sudėtingas, kaip motyvacinio laiško rašymas (dažniausiai), nes gyvenimo aprašymas – svarbiausių faktų rinkinys, ne rašinio tipo tekstas. Kurdami gyvenimo aprašymą naudokite aiškią ir gramatiškai taisyklingą lietuvių kalbą. Jeigu įmanoma, patikrinkite informaciją su profesionaliu teksto redaktoriumi, kad profesijų pavadinimai, dažnai maišomi linksniai ar kiti niuansai būtų sudėlioti teisingai. Tai didelis pliusas patekus į atranką, kur atrankos specialistai ar vadovai bus labai smulkmeniški. Mažos detalės gali sukurti jums didelį pranašumą darbo pokalbio metu!
Jeigu CV rašymas vyksta per lėtai arba sunku pasiekti norimų rezultatų, visuomet galite kreiptis į CV rašymo paslaugas teikiančius karjeros ir personalo atrankos specialistus. Jie surengs su jumis pokalbį, kurio metu susipažins su jūsų turima patirtimi ir remdamiesi gautomis žiniomis bei savo patirtimi padės sukurti geriausią įmanomą CV. Tokia paslauga mokama, bet ji atsiperka iš karto, nes profesionalus gyvenimo aprašymas padeda sulaukti žymiai daugiau kvietimų į darbo pokalbius bei geresnius šansus įsidarbinti. Profesionalus CV rašymas – populiari ir paklausi paslauga.
Dabar apžvelgsime tą informaciją, kurią vertėtų įrašyti į savo gyvenimo aprašymą ir tai, ko rašyti nebūtina arba net patariama vengti.
Pradėkime nuo to, kad į CV rašykite tik aktualią patirtį. Jeigu tai yra pirmasis jūsų gyvenimo aprašymas ir dar neturite darbinės patirties – įrašykite savanorystės patirtį ar buvimą kokių nors organizacijų, asociacijų nariais. Tai irgi svarbu.
Išnaudokite tuos laukelius, kuriuose galima įrašyti savo asmenines savybes bei hobius. Galbūt įmonė turi krepšinio komandą, buria protmūšių kolektyvą ar dalyvauja buriavimo regatose. Kad ir kokius hobius turite, tai gali būti tik privalumas ir papildomas pliusas žmogui, vertinančiam jūsų kandidatūrą.
Į savo CV taip pat rašykite:
Gyvenimo aprašyme galima įterpti ir savo nuotrauką (jeigu ji tinkama). Jeigu pagal jūsų CV šabloną jai nenumatyta konkreti vieta, tam geriausiai tinka vieta dokumento viršuje, kairėje arba dešinėje pusėje. Dedant nuotrauką į CV reikėtų vadovautis tam tikromis taisyklėmis, nes kitu atveju ji ne tik, kad neduos naudos, bet gali ir sumažinti šansus įsidarbinti. Kokią nuotrauką prisegti prie savo gyvenimo aprašymo?
Jeigu turite jau nemažai darbo patirties (bent 7-10m. arba jau pakeitėte daugiau nei 4 darbovietes), rašykite tik naujausią arba aktualiausią (pagal tai, kur kandidatuojate) darbo patirtį. Pavyzdžiui, jeigu kandidatuojate į darbo vietą kaip internetinės rinkodaros specialistas, o prieš tai dirbote padavėjo, lankstinukų dalintojo, reklamos specialisto ir administratoriaus pozicijose, tai pirmų dviejų galite ir nerašyti. Jie neaktualūs. CV rašymas turi apimti tik svarbiausias karjeros detales ir reikšmingiausius niuansus.
Neminėkite savo politinių pažiūrų, išankstinių nusistatymų ar asmeninių išgyvenimų. Jeigu rašote asmenines savybes, rašykite tik tai, kas gali būti naudinga darbo vietoje ir yra susiję su kandidatūra. Nors pavadinimas „gyvenimo aprašymas“, tačiau omenyje turimas tik profesinis gyvenimas. CV rašymas – procesas, kurio metu būtinas nešališkumas, nesileidimas į asmeniškumus.
Nebūtina rašyti savo lyties, amžiaus, šeiminės padėties ir santykių statuso. Jeigu darbo pokalbio metu šių dalykų klausia ir jūs nenorite atsakyti, mandagiai pasiteiraukite, kodėl darbdaviams tai svarbu ir kuo tai susiję su jūsų darbu?
Asmeninė nuotrauka, kaip jau minėjome – pliusas, bet ne būtinybė. Kai kas mėgsta, kad jų gyvenimo aprašymas būtų su jų asmeniniu gyvenimo moto. Mes patariame verčiau savo moto nerašyti. Kodėl? Nes dažnai nutinka taip, kad šūkis iš jūsų gyvenimo visai nedera su CV tonu, neatliepia atranką vykdantiems žmonėms ir net sumenkina jūsų kandidatūros vertę. Tačiau tokią riziką prisiimti turite patys.
Pradžioje išsirinkite tokią struktūrą, kuri jums labiausiai patinka. Visi karjeros specialistai beveik vienbalsiu sutiks, kad nėra vieno – geriausio gyvenimo aprašymo šablono. CV rašymas – individualus procesas.
Dažniausiai gyvenimo aprašymas skirstomas į blokus. Vieną bloką sudaro nuotrauka (neprivaloma) ir kontaktinė informacija, kitą bloką – trumpas aprašas apie save. Vėliau dėstoma akademinė ir darbo patirtis. Išsamiau aprašykite tik aukštojo mokslo poziciją, o vidurinėms mokykloms ar gimnazijoms skirkite tik vieną eilutę (nurodę mokyklą, kurią baigėte). Ties darbo patirtimi nurodykite savo užimtas pareigas, laikotarpį, kurį ten dirbote bei pagrindines atsakomybes toje darbo vietoje. Atsakomybių nurodymas darbdaviui leidžia tiksliau įvertinti ar specialisto turimos kompetencijos atitinka darbo vietoje kylančius iššūkius.
Toliau galite pereiti prie savo asmeninių savybių ar papildomų įgūdžių, kurie naudingi darbo vietoje. Vairuotojo pažymėjimas, licencijos, sertifikatai ir diplomai įrašomi būtent šiame laukelyje. Moderniuose gyvenimo aprašymuose reikia įterpti ir kalbas, kurias mokate. Prie kalbos galite skliausteliuose įrašyti lygį, kuriuo kalbą suprantate. Tai naudinga informacija darbdaviams.
Žemiau matomas pagal Europass šabloną sukurtas gyvenimo aprašymas.
Šis gyvenimo aprašymo pavyzdys yra išgalvotas. Tokį CV galima susikurti ir patiems per mažiau nei 10 minučių. Europass CV rašymas yra greitas ir visai nesunkus procesas. Pagrindinis Europass trūkumas – sunku įvesti informaciją apie savo asmeninius įgūdžius ar papildomas kompetencijas. Toks gyvenimo aprašymas yra kiek sausokas ir neišsikirs. Svarbiausi niuansai nebus aprašyti išsamiai ar tiksliai, o jeigu norėsis to išsamumo, informacijai neužteks vieno puslapio. Kaip žinote, CV turėtų būti ne didesnio nei vieno A4 puslapio apimties.
Jeigu jūs norite dar geriau atrodančio dokumento – kreipkitės dėl profesionalių patarimų ir įžvalgų.
Jeigu kursite pagal šabloną – rizikuojate, nes internete esantis gyvenimo aprašymo pavyzdys nebūtinai atitiks jūsų, kaip specialisto pliusus arba formatas neatitiks kandidatūros poreikių. CV rašymas ir jo rezultatai naudingiausi tada, kuomet, kaip jau minėjome – informacija pateikiama ir pritaikoma individualiam atvejui.
Tiesą pasakius, išskirtinis CV pravers visada, jeigu siekiate būti pakviesti į dar daugiau darbo pokalbių ir gauti dar geresnes karjeros galimybes. Todėl verta kreiptis į specialistus, kurie padės koreguoti ir patobulinti gyvenimo aprašymą taip, kad organizacijai atrodytumėte pats geriausias kandidatas. Čia atliktas CV rašymas duos apčiuopiamą naudą!
Jeigu dar neturite patirties, darbo paieška gali atrodyti keblus, ilgas ir mažai rezultatų duodantis procesas. Juk atrodo, kad gyvenimo aprašymas, kai nėra darbo patirties net neturėtų egzistuoti. Tačiau tai tikrai nėra tokia rimta kliūtis, dėl kurios visiškai atkrenta galimybė kandidatuoti ir būti pasamdytiems. Priešingai, yra daugybė darbdavių, kurie mielai priims į pirmą darbo vietą ir patirtis jiems nėra pats svarbiausias faktorius. Internete esantys CV pavyzdžiai be patirties gali būti atspirties tašku. Tačiau CV pavyzdžiai be patirties ne visuomet yra pritaikyti jūsų poreikiams, todėl kai kada geriausia rašyti patiems, viską pradėjus nuo nulio. Turėkite tai omenyje.
Štai, kokius niuansus svarbiausia žinoti, kai rašote gyvenimo aprašymą neturėdami darbo patirties: