Naujienos

6 žingsniai padėsiantys išeiti iš darbo aukštai pakelta galva

2021 03 17

Anksčiau ar vėliau, visiems ateina laikas keisti darbo vietą. Priežasčių gali būti įvairių: nuo nebetenkinančių darbo sąlygų, iki naujo, labiau jums tinkančio darbo pasiūlymo. Išėjimas iš darbo formuoja jūsų, kaip tam tikros srities eksperto, įvaizdį ir netgi reputaciją, todėl verta ir yra svarbu pasitraukti taikiai – dalinuosi keliais patarimais šiam tikslui pasiekti.

Informuokite savo tiesioginį vadovą

Pirmasis ir dažnai labiausiai bauginantis žingsnis yra informuoti vadovybę apie savo sprendimą. Jei pirmi apie jūsų išėjimą sužino kolegos, gali pradėti sklisti kalbos. Jeigu žinia apie jūsų pasitraukimą vadovą pasiekia iš kitų lūpų - tai parodo jūsų neprofesionalumą bei tam tikrą nepagarbą vadovui. Tad, kaip elgtis?

Informuokite savo vadovą, jog norite aptarti svarbų klausimą, pasiūlykite suorganizuoti 30 minučių trukmės susitikimą. Jeigu dirbate nuotoliniu būdu – pakvieskite į online susitikimą. Tai atrodys žymiai profesionaliau nei skambutis telefonu ar informavimas el.laišku.

Į susitikimą ateikite atlikę namų darbus – persiskaitę savo darbo sutarties nutraukimo aspektus. Abiems pusėms svarbu nuspręsti dėl šių dalykų:

  • Jūsų paskutinės darbo dienos data;
  • Darbai ir projektai, kuriuos planuojate užbaigti bei kokias užduotis perduosite kolegoms;
  •  Aptarti finansinio bei sukauptų atostogų atsiskaitymo klausimus;
  •  Kokia bus pritaikyta premijavimo sistema (jeigu tokią turi organizacija/darbo pozicija);
  • Numatyti, kada informuoti likusius kolegas apie jūsų apsisprendimą pokyčiams.

Susitikimo metu nepamirškite išreikšti vadovui dėkingumą. Paminėkite, kad šiame darbe daug išmokote, padėkokite už visas suteiktas galimybes augti ir tobulėti – tokiu būdu išsaugosite ir gerus santykius su vadovu, ir savo reputaciją.

Praneškite kaip įmanoma anksčiau

Vienas svarbiausių aspektų, norint taikiai palikti savo darbo vietą – kaip įmanoma anksčiau įspėti apie šį sprendimą savo tiesioginį vadovą. Jei jau žinote datą, nuo kurios pradėsite naują darbą, informuokite apie tai esamą darbdavį, galbūt galite įspėti dar anksčiau, taip paliksite pakankamai laiko rasti tinkamą kandidatą į jūsų poziciją.

Darbo sutarties nutraukimo aspektai gali būti numatyti darbo sutartyje. Jei tokio punkto nėra – vadovaujamasi darbo kodeksu, kuris numato, jog darbo sutartį nutraukiant darbuotojo iniciatyva, darbdavys raštu turi būti įspėjamas ne mažiau, kaip prieš 20 kalendorinių dienų (LR DK 55 str. 1d.). Praktika rodo, jog darbo sutarties nutraukimo data yra derybų klausimas. Vieni darbdaviai prašo organizacijoje dirbti likusias 20 kalendorinių dienų, kiti pasiūlo darbuotojui užsibaigti pradėtus projektus ir nutraukti darbo sutartį anksčiau. Šiuo atveju turėsite keletą dienų poilsiui ir pasiruošimui naujam darbui.

Rekomenduokite tinkamą kandidatą

Kalbėdami su darbdaviu apie savo išėjimą, parodykite, kad jums svarbi šios organizacijos ateitis ir kad galite padėti planuojant tolimesnius žingsnius savo darbo pozicijos užpildymui. Pasisiūlykite dalyvauti tinkamo kandidato paieškos darbo pokalbiuose, užtikrinkite, kad atsakysite į visus svarbius klausimus apie poziciją bei būsimas atsakomybes.

Kalbant apie naują žmogų, kuris užims jūsų poziciją, svarbu būti atviram dar pokalbio su vadovu metu – tai puikus laikas rekomenduoti, ką galima keisti jūsų pozicijoje, gal ne visi vykdomi procesai yra būtini ar dalį galima modifikuoti, optimizuoti. Organizacijos tikslas – suteikti naujam kolegai visą reikiamą ir būtiną informaciją bei neapkrauti vertės nekuriančiomis užduotimis. Tad šioje vietoje organizaciją paliekančio darbuotojo vaidmuo be galo svarbus. Žvelgiant iš kitos pusės – rekomenduodami potencialų kandidatą laisvai darbo pozicijai užimti, jūs taip pat tampate suinteresuota puse, kad naujam komandos nariui sektųsi ir pirmieji mėnesiai būtų maksimaliai sėkmingi su minimaliu streso kiekiu.

Pasiūlykite apmokyti naująjį darbuotoją

Prieš išeinant iš darbo, svarbu ne tik užbaigti savo einamuosius projektus, atsakyti į visus elektroninius laiškus, sutvarkyti reikiamus dokumentus, informuoti partnerius, klientus, tiekėjus apie būsimus pokyčius, bet ir perduoti savo darbą naujajam darbuotojui, jį tinkamai apmokyti.

Užtikrinkite, kad apmokysite naująjį darbuotoją perduodami jam visas savo turimas žinias, o jei to padaryti neturite galimybės, galbūt galite paruošti atmintinę arba vaizdo įrašą, kuriame aiškiai išdėstysite visus reikiamus aspektus. Taip pat, galite pasiūlyti palikti savo telefono numerį, kad iškilus profesiniams klausimams, darbuotojas galėtų jums paskambinti ir pasikonsultuoti.

Išsaugokite ryšius

Iš pradžių jums gali atrodyti, kad išsaugoti ryšius kompanijoje, iš kurios išeinate, nėra būtina, tačiau šiandieninėje darbo rinkoje tai – ypač svarbu. Tai užtikrina, kad ir tolimesnėje savo karjeroje turėsite prieigą prie reikalingų darbo išteklių. Juk niekada negali žinoti, kada teks paskambinti savo buvusiam kolegai ir pasitarti tokiais klausimais, į kuriuos atsakymus, dėl savo turimų įgūdžių, žino tik jis.

Šiais laikais, kai vis daugiau organizacijų tampa susijusios viena su kita, egzistuoja didelė tikimybė, kad dar teks susidurti su savo buvusiais kolegomis ar vadovais, tad padarykite viską, kad šis susidūrimas būtų malonus abejoms pusėms.

Šalies darbo rinka yra pakankamai maža, tad niekada negalime žinoti, kur žmonių keliai susikirs ateityje. Šiandieninis jūsų vadovas gali būti ateities partneris ar kolega kitoje organizacijoje, tad nuolat galvokite apie ateitį ir kurkite santykius, palaikykite esamus ryšius ir jų nenutraukite.

Mėgaukitės

Apsisprendus keisti darbo vietą ir apie tai informavus atsakingus asmenis – mėgaukitės likusiu laiku dabartinėje aplinkoje. Būkite malonūs ir paslaugūs, apgalvokite, ką turite nuveikti iki paskutinės darbo dienos, susidarykite sąrašą.

Nepasilikite svarbių užduočių paskutinei dienai. Tinkamai išnaudokite likusį laiką – apsikeiskite asmeniniais kontaktais, pasikvieskite kolegas į savo LinkedIN ratą, bendraudami pabrėžkite kolegų stipriąsias puses ar pagirkite. Suplanuokite, kaip norite, kad atrodytų jūsų paskutinė darbo diena ir tai įgyvendinkite. Sakoma, pirmą įspūdį galima sudaryti tik kartą, paskutinį – taip pat.

Darbo keitimas, tai ne pabaiga, tai nauja pradžia!


Greta Kimler

Simplika projektų vadovė