Naujienos

Pandemija kelia naujus iššūkius Personalo skyriaus darbuotojams: HR hakatonas padės rasti sprendimus

2021 04 23

Jau ilgiau nei metus besitęsiantis karantinas išryškino žmogiškųjų išteklių (angl. human resources, HR) specialistų svarbą organizacijose. Vienose įmonėse jie iškart buvo įtraukti į ekstremalių situacijų valdymo komandas, kitose galėjo siūlyti savo idėjas ir padėti jas įgyvendinti. Nuo ko priklauso, koks šis vaidmuo bus ir kokios atsakomybės tenka šiuolaikiniam HR specialistui?

„Šiuo metu HR specialistų poreikis – milžiniškas. Organizacijos mato, kad vienam vadovui pasirūpinti visais įmonės valdymo klausimais ir karantino metu užgriuvusiais iššūkiais – pernelyg sudėtinga. Todėl norima organizacijoje turėti žmogų, kuris būtų atsakingas ne tik už darbuotojų paiešką ir atranką, administracinių užduočių vykdymą, bet ir rūpintųsi vidine komunikacija, prisidėtų prie emocinio klimato gerinimo bei kultūros palaikymo“, – pažymi personalo atrankų įmonių grupės „CVO Recruitment I Simplika“ direktorė Akvilė Kazlienė.

Iš užduočių vykdytojo – į verslo partnerius

Pasak A. Kazlienės, personalo vaidmuo keičiasi nuo pat tada, kai tik atsirado. Tačiau stebint šiandienius pasikeitimus rinkoje, šis pokytis dar ryškesnis.

„Jei anksčiau personalo skyriaus žmonės daugiausia buvo atsakingi už dokumentų tvarkymą, darbuotojų priėmimą ir atleidimą, tai šiandien jų vaidmuo įmonėje gerokai išaugo. Iš šalutinių veikėjų – užduočių vykdytojų – jie tapo įmonės strateginių sričių vadovų partneriais ir dabar kartu kuria bei įgyvendina svarbiausius įmonės tikslus. Taigi jų žodis yra svarbus ir girdimas“, – teigia personalo atrankų įmonių grupės direktorė.

Kartu su atsakomybėmis išaugo ir Personalo skyriaus darbuotojams keliami reikalavimai. Šiandien įmonės tikisi, kad toks žmogus bus lankstus, gebės dirbti neapibrėžtose situacijose. Taip pat suvoks verslo detales bei turės analitinių gebėjimų.

Išaugęs vaidmuo pandemijos metu

Prie HR specialistų vaidmens pokyčio reikšmingai prisidėjo ir pasaulinė pandemija. Kadangi dirbdami iš namų žmonės susiduria su iššūkiais, stengdamiesi įveikti nenuspėjamos situacijos keliamą nerimą ir išsaugoti produktyvumą, HR specialistai turėjo imtis visų įmanomų priemonių užtikrinti gerą darbuotojų emocinę būseną.

„Viena pagrindinių Personalo skyriaus užduočių buvo užtikrinti sklandų vadovų ir personalo skyriaus bendradarbiavimą. Pirmojo karantino metu darbuotojai aktyviai dalinosi, kad aktualias įmonės naujienas jie pirmiausia tikisi išgirsti iš savo tiesioginio vadovo. Todėl HR specialistų užduotis buvo pasirūpinti, kad vadovai disponuotų jiems suprantamais įrankiais bendravimui su savo komanda bei žinotų geriausias praktikas, kaip ir kokią informaciją reikia pateikti darbuotojams“, – sako A. Kazlienė.

Tiesioginis vadovų bendravimas padeda nuraminti darbuotojus ir leidžia jiems pajusti pagrindą po kojomis. Visgi, neturėdamas stipraus Personalo skyriaus, didelės įmonės vadovas greičiausiai nebus pajėgus sėkmingai ją valdyti ir kartu ieškoti efektyvių būdų vidinei komunikacijai palaikyti. Todėl tam reikalingi HR specialistai, kurių vaidmuo (ateityje vis daugiau dėmesio skiriant darbuotojų emocinei sveikatai) tik dar labiau augs.

Iššūkiams spręsti – HR hakatonas

Personalo atrankų įmonių grupės direktorės teigimu, nors HR specialistų vaidmuo įmonėse keičiasi, tai vyksta gana lėtai. Todėl siekiant parodyti Personalo skyriaus svarbą bendriems įmonės rezultatams ir paskatinti greitesnį jo, kaip vienos svarbiausių organizacijos grandžių, pripažinimą, pirmą kartą Lietuvoje bus organizuojamas HR hakatonas.

„Žvelgiant į pasaulyje vykstančius pokyčius, dinamiką ir sparčią technologijų plėtrą, vis daugiau dėmesio susilaukia kūrybiški ir inovatyvūs sprendimai. Hakatonas – būtent vienas iš jų. Jo metu dalyviai spręs didžiausių šalies įmonių, tokių kaip „Vinted“, „Oxylabs“ ir „Baltic Amadeus“, iškeltus iššūkius ir ieškos unikalių tačiau universaliai pritaikomų sprendimų“, – pasakoja A. Kazlienė.

Personalo atrankų įmonių grupės direktorė priduria, kad hakatonas naudingas ne tik didžiosioms, bet ir mažosioms įmonėms, kurios, pavyzdžiui, dėl finansinių ar žmogiškųjų išteklių stokos dažnai neturi stiprios ir visapusiškos strategijos. Tuo metu spręsdamos didžiausių šalies įmonių HR iššūkius, sprendimus galės pritaikyti ir asmeninėje praktikoje.

Pasak A. Kazlienės, nors hakatono metu bus sprendžiami HR iššūkiai, čia gali dalyvauti tiek personalų atrankų įmonių Personalo skyrių vadovai ir HR ekspertai, tiek finansų, informacinių technologijų, komunikacijos, medicinos, gamybos ir kitų sričių atstovai, kurie susiduria su panašiais iššūkiais savo įmonėse: „Siekiame dalyvių įvairovės, nes kuo daugiau žmonių iš skirtingų sričių, tuo unikalesni sprendimai gimsta“.

Vienas iš prizų – konferencija personalo lyderiams

Pirmasis HR hakatonas Lietuvoje vyks birželio 2–3 dienomis, o jo dalyviai varžysis dėl bilietų į didžiausią konferenciją personalo lyderiams „HR Savaitė Lietuva 2021“, kuri šiemet įvyks kartu su 30-uoju tarptautiniu Europos HR kongresu. Jos metu iššūkių laimėtojai galės ne tik susitikti su Europos personalo lyderiais, bet ir su visais renginio dalyviais pasidalinti savo sukurtais sprendimais. Prizus nugalėtojams taip pat skirs ir iššūkius pateikusios bendrovės: „Vinted“, „Oxylabs“ ir „Baltic Amadeus“.

Verslo psichologas, organizacijų vadybos ekspertas ir „HR Savaitė Lietuva 2021“ organizatorius Dainius Baltrušaitis pritaria, kad pandemija gerokai pakeitė Personalo skyriaus vaidmenį, o hakatonas yra puiki proga pažvelgti į tai, kas verslo laukia ateityje.

„Šiomis dienoms HR susiduria su begale pandemijos sukeltų iššūkių. Vos per 12 mėnesių koronaviruso laiko mašina persikėlėme net dešimčia metų į priekį – į 2030 m., tačiau tikrieji pokyčiai dar laukia ateityje. Vienas tokių – hibridinis darbo modelis, dėl kurio organizacijos bus priverstos peržiūrėti visas HR funkcijas ir prisitaikyti prie naujos realybės. O tai reiškia tiek kitokį supratimą apie darbą, tiek jėgų paskirstymą tarp darbdavio ir darbuotojo bei begalę kitų dalykų“, – sako D. Baltrušaitis.

Hakatono komisiją sudarys iššūkius pateikusių bendrovių generaliniai direktoriai (arba Personalo skyriaus vadovai), „HR Savaitė Lietuva 2021“ organizatorius D. Baltrušaitis, Personalo valdymo profesionalų asociacija (PVPA) ir verslo valdymo konsultacijų ir mokymo bendrovė „OVC Consulting“.

Daugiau informacijos apie renginį rasite čia: https://bit.ly/3txQXsE