Kada yra tinkamas laikas persikvalifikavimui? Į ką vertėtų atkreipti dėmesį bei kaip tinkamai susiplanuoti šį tolimesnį karjeros etapą dalinasi Ieva Lučinskienė, „Simplika“ atrankų komandos vadovė.
Vis daugiau įmonių mato būtinybę ir pradeda perkvalifikavimo programas savo darbuotojams įmonės viduje. Tačiau kartais ir pats darbuotojas susimąsto ar ne laikas būtų kažką keisti savo darbinėje karjeroje.
Ieva pabrėžia, kad nesuklysti reikėtų tais atvejais, kai netinkama yra ne profesija, o įmonė, kurioje dirbama. Nes kartais tų pačių pareigų atlikimas pas kitą darbdavį gali atsiskleisti visai kitomis spalvomis. Atrankų komandos vadovė pataria mėginti ir nebijoti persikvalifikuoti visiems, kurie intensyviai galvoja apie tolimesnį karjeros žingsnį: „Tačiau noriu padrąsinti ir jau sukaupusius nemažai patirties. Dažnai vyresni nei 50 metų darbuotojai ar darbo ieškantys kandidatai būna save „nurašę“ darbo rinkoje – to daryti tikrai nereikia. Pastaruoju metu vis daugiau darbdavių kalba apie vyresnius darbuotojus ir jų poreikį organizacijose.“
Jei darbuotojas išsiskiria motyvacija, noru dirbti bei turi tolimesnę savo karjeros viziją – tuomet persikvalifikuoti nėra per vėlu, nes šiam žingsniui amžiaus apribojimo nėra ir negali būti, nebent darbuotojas jau nebenori arba nebegali dirbti.
Persikvalifikavimas išties labai svarbus ir atsakingas žingsnis, todėl prieš priimant sprendimą persikvalifikuoti verta pasverti visus „už“ ir „prieš“. „Simplika“ atrankų komandos vadovė pataria:
Pasak Ievos pati pradžia gali būti nebūtinai brangių ir laikui imlių mokymų ar studijų pirkimas. Pradėti persikvalifikavimo procesą vertėtų nuo informacijos surinkimo apie svarstomą kvalifikacijos sritį, t.y., kiek įmanoma daugiau surasti prieinamos informacijos internete, spaudoje, atsiliepimų, išsiaiškinti specialybės paklausumą rinkoje.
Kokie yra persikvalifikavimo privalumai ir trūkumai?
Didžiausias persikvalifikavimo privalumas – įgytos naujos kompetencijos, žinios ir įgūdžiai, kuriuos galėsite pritaikyti besikeičiančioje, vis labiau skaitmeninamoje rinkoje ir iš to gauti didesnės grąžos tiek karjeros, tiek savirealizacijos atžvilgiu.
Kalbant apie persikvalifikavimo trūkumus, vienas iš jų – baimė būti naujoko rolėje pakeitus profesiją. Tačiau nepamirškite, jog šis jausmas yra laikinas, nes sukauptos žinios ir patirtis kitoje srityje tikrai pasitarnaus keičiant kvalifikaciją. Kitas trūkumas, kurį pastebi „Simplika“ atrankų komandos vadovė yra laiko ir finansų investicijos, kurių prireikia nusprendus persikvalifikuoti. Tiesa, nemažą dėmesį ir Valstybė skiria į persikvalifikuoti norinčius asmenis bei finansuoja arba iš dalies finansuoja studijas ar mokslus reikalingus kvalifikacijos keitimui, panaudojant Užimtumo fondo arba ES struktūrinių fondų lėšas.